Haribo Company – najsłodsza historia na świecie

Jak powstała marka Haribo?

Hans Riegel, syn Piotra i Agnes Riegel urodził się w Friesdorf niedaleko Bonn, w Niemczech, w 1893 roku. Po szkole uczył się, jak robić twarde cukierki jako praktykant oraz później pracownik cukierni Kleutgen & Meier w dzielnicy Bad Godesberg Bonn. Po I wojnie światowej, spółka Heinen w Kessenich, położona na przedmieściach Bonn, szukała wykwalifikowanego animatora Hard Candy. W niedługim czasie Hans Riegel został nowym partnerem, który szybko zmienił nazwę na Heinen & Riegel. Jednak dwa lata później, w 1920 roku, Riegel założył własną firmę, którą nazwał HARIBO – skrót Hans Riegel Bonn.

Pierwszy zakład produkcyjny powstał w kuchni przy podwórzu. Przy rozruchu firmy kapitał, obejmował jedynie worek cukru, marmur, piec i dzbanek z miedzi, na którym Riegel zaczął robić twarde cukierki.

W 1921 r. ożenił się dzięki czemu firma zyskała pierwszego oficjalnego pracownika – żonę Gertrud. Pierwsza dystrybucja cukierków odbywała sie na rowerze wśród mieszkańców miasteczka. W następnym roku Hans Riegel wpadł na pomysł, który stał się sztandarowym produktem Haribo: „Dancing Bear” czyli Wykonane z gumy owocowe misie, które szybko stały się popularne. Tak popularne, że para zakupiła samochód, którym mogła dostarczać produkty do szybko rosnącej bazy klientów.

Po przeprowadzce do małego zakładu w Bonn-Kessenich, HARIBO zaczął produkować miękkie cukierki i gumy owocowe. W 1930 roku, firma już zatrudniała już 160 ludzi i produkty Haribo były rozprowadzane na terenie całych Niemiec. Firma zainwestowała w zupełnie nowy zakład produkcyjny, który został wybudowany w latach 1930 i 1933. Na początku 1930, założyciel firmy postanowił zainwestować pieniadze w reklamę i niezapomniany slogan, którzy brzmiał: „HARIBO macht Kinder froh” czyli”HARIBO makes children happy”. Wkrótce slogan ten pojawił się na plakatach, oknach sklepów, samochodach dostawczych, opakowaniach i pudłach w których dostarczane były cukierki.

Do 1939 roku HARIBO wyrosła na średniej wielkości firmę, zatrudniającą około 400 osób produkujących około dziesięciu ton cukierków. Niestety wybuchła II wojna światowa. Ponieważ branża cukiernicza nie była istotna dla niemieckiej gospodarki wojennej, coraz trudniej było dla spółki uzyskać surowce potrzebne do produkcji słodyczy. W związku z tym, zasieg Haribo znacznie zmalał jak i jego pracownicy. Liczba pracowników spadła do około 130, a w roku 1943 poniżej 20. W dniu 31 marca 1945 roku, na kilka dni przed końcem wojny, założyciel firmy Hans Riegel zmarł w wieku 52 lat. Żona zarządzała firmą w pierwszych miesiącach po zakończeniu wojny.

Jak się okazało HARIBO miało więcej szczęścia niż inne firmy – jej główny zakład produkcyjny pozostał prawie nietknięty przez wojnę. Firma rozpoczęła ponowną produkcję z 30 pracownikami, a głównym wyzwaniem było znalezienie cukru, lukrecji, gumy arabskiej i aromatów – głównych składników produktów firmy Haribo. W 1946 roku opiekę nad firmą przejęli synowie. Hans Riegel, w wieku 23 lat, wolał studiować medycynę jednak obiecał ojcu poprowadzenie rodzinnego biznesu. Po przebudowie Haribo po wojnie, Hans Riegel napisał pracę doktorską na temat roli cukru w handlu światowym i zdobył doktorat w nauce biznesu na Uniwersytecie w Bonn. Miał szereg możliwości biznesowych, a mimo to przejął odpowiedzialność za rozwój produktów Haribo i marketingu. Jego młodszy o 3 lata brat Paul, wykwalifikowany inżynier, przejął część produkcji i inżynierii przedsiębiorstwa. Riegel analizował aktualny popyt na rynku, A Paul zajął się rozwojem maszyn używanych do produkcji słodyczy.

W 1950 r. firma Haribo wzrosła ogromnie. Zaledwie pięć lat po zakończeniu wojny firma zatrudniała około 1.000 osób. Do końca 1950 roku, firma rozszerzyła zasieg na rynku krajowym i międzynarodowym. „Dancing Bears” przeszedł metamorfozę i zmienił nazwę na „Teddy Bears”, a ich kształt stał się bardziej zwarty i okrągły.

W połowie 1960 roku, HARIBO zdał sobie sprawę z tego, że nie tylko dzieci jedzą słodycze. Slogan Haribo został uzupełniony o drugą linię: „HARIBO macht Kinder froh – und Erwachsene ebenso”, co oznacza ” HARIBO makes children happy – and adults as well”.

W 1962 roku, kiedy telewizja była jeszcze w początkowym stadium w Niemczech, HARIBO wyemitował pierwszą reklamę telewizyjną. Od tego czasu slogan firmy stał się łatwo rozpoznawalny i niezwykle popularny.

Zobacz inne reklamy Haribo na adsoftheworld.com

0 Comments

Leave a Comment

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Don't have account. Register

Lost Password

Register