LEGO Company – jak zachować zdrowy rozsądek przy tak dużym sukcesie

LEGO , marka, której chyba nikomu nie trzeba przedstawiać. Jej założycielem jest Olego Kirka Christiansena, który na początku istnienia firmy, w 1932 roku , zajmował się głównie produkcją ręcznie rzeźbionych drewnianych zabawek. Lata później, kiedy zabawki Lego stały się popularne w Europie, zauważono, że nazwa ta oznacza w języku łacińskim „ja montaż”, ale Kristiansen zawsze twierdził, że to podwójne znaczenie jest jedynie zbiegiem okoliczności.

Historia marki Lego

Firma przyjęła nazwę LEGO w roku 1934. Jest to skrót utworzony z duńskiego zwrotu „Leg godt” (‚baw się dobrze’). Do roku 1990 zabawki LEGO dostępne były już w 133 krajach na całym świecie. I choć nie podawano do wiadomości publicznej jakie są wyniki sprzedażowe firmy, analitycy szacowali co najmniej 2 miliardowe roczne przychody. Tym samym czyniło to LEGO piątym co do wielkości producentem zabawek na świecie.

Początki działalności marki LEGO

Rok 1930 był dość ciężki dla Kristiansena. Wówczas sprzedawał on swoje zabawki chodząc od domu do domu w maleńkiej społeczności rolniczej miasta Billund, w Danii, gdzie mieszkał. Będąc u progu bankructwa w 1932 roku, Ole Kirk udało się przetrwać, łącząc produkcję swoich drewnianych zabawek z bardziej przyziemnymi dla domu rzeczami jak drabiny i taborety. W jednym pamiętnym roku, mała drewniana firma nawiązała współpracę z międzynarodowym producentem jo-jo. Lego zaczęło produkcję na większą skalę jednak szał nowej zabawki jak szybko pojawił się tak szybko zniknął. Jego magazyny zapchane były tysiącami niepotrzebnych drewnianych gadżetów. Wówczas Kristiansen wpadł na pomysł zmodernizowania jo-jo i przerobienia jego połówek na koła dla nowej ciężarówki, które stały się bardzo popularne wśród duńskich dzieci.

Po II wojnie światowej…

i katastrofalnym pożarze, który zniszczył Toy Factory w 1942, Ole Kirk Kristiansen postanowił odbudować swoją działalność przedsiębiorczą. Większy i bardziej nowoczesny zakład powstał w pobliżu miejsca dawnego magazynu w Billund, a firma została przekształcona z przedsiębiorstwa jednoosobowego w spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością do produkcji zabawek o nazwie Legetojsfabrikken. Do 1947 r firma Lego rozwinęła swój rodzinny interes, który w owym czasie produkował prawie 150 różnego rodzaju rzeźbionych drewnianych zabawek i zatrudniał około 40 osób.

W okresie powojennym, dobra jakość tworzyw sztucznych stała się powszechnie dostępna, co skłoniło Lego, do dodania plastikowych zabawek do swojej linii produkcji. Początkowo te plastikowe zabawki zostały chłodno przyjęte przez duńskich konsumentów, jeden z dziennikarzy zapowiedział, że „plastik nigdy nie będzie zajmował wysokiego miejsca, w przeciwieństwie do solidnych zabawek drewnianych.” Pomimo tego wczesnego niepowodzenia, Lego nadal eksperymentował. W 1949 roku, Lego wykonał swój pierwszy niepewny krok wprowadzając automatyczne wiązania klocków, plastikową zabawkę budynku. Niestety nie została ona dobrze przyjęta i wróciła do producenta od wielu detalicznych sprzedawców.

Jak powstał system LEGO?

Koncepcja systemu Lego zrodziła się w 1954 roku, kiedy syn Ole Kirk Kristiansen w Godtfred odwiedził lokalne targi zabawek. Jeden z nabywców na targach skarżył się Godtfredowi, że wszystkie zabawki oferowane w ekspozycji są podobne i żaden producent zabawek nie oferuje kompleksowego systemu, który będzie wspierał kreatywność i rozwój u dzieci. Godtfred po tej rozmowie wrócił do fabryki zabawek zdecydowany wymyślić coś oryginalnego, coś co będzie przypominało system zabawek, o którym wspominał nabywca.

Sporządził listę dziesięciu potrzeb, które uznał jako niezbędne dla nowej linii zabawek. Wśród kryteriów bardziej oczywistych, takich jak wysokiej jakości produkt, były pewne szczególne cechy, które wyróżniały przyszły system Lego od dotychczasowych konkurentów. Kryteria te zawierały takie wymogi jak: aby linia zabawek była przyjemna dla obu płci, że obejmują szerokie grupy wiekowe, że system zawiera wiele elementów, które powinny kompatybilne z nowymi i zakupionymi już sztukami kloców. Po przejrzeniu ponad 200 zabawek już produkowanych przez firmę Lego, Godtfred zdecydował, że automatyczne wiązania, które w tym czasie stanowiły tylko około 5% sprzedaży, będą najbardziej obiecujące jako podstawa zintegrowanego systemu zabawek.

W 1955 roku, klocki, produkowane w jasnoczerwonym, żółtym, białym i niebieskim kolorze, zostały nazwane „System Lego of Play” i sprzedawane były nie tylko jako klocki, ale jako zintegrowany system zabawek. Znajdowały się w nim pakowane znaki drogowe, modele samochodów osobowych i ciężarowych. Te nowoczesne zestawy zachęcały dzieci do tworzenia całych osiedli mieszkalnych zamiast tylko jednego budynku. Dużą zaletą systemu Lego było to, że wystarczyło kupić jeden zestaw klocków i akcesoriów lego, a potem jedynie dobierać dodatki, które rozszerzały możliwości konstruowania i zabawy.

W kolejnych latach, mała fabryka zabawek była zalewana zleceniami do produkcji Systemu Lego of Play. Postawiono duży nacisk na reklamę i sprzedaż osobistą z największymi detalistami duńskich zabawek.

Choć sprzedaż nowego systemu zabawek przekroczyła oczekiwania, firma nadal eksperymentowała z udoskonalaniem produktu. Przełom nastąpił w 1957 roku, kiedy po testach różnych modeli z miejscowymi dziećmi, firma wprowadziła aktualną obecnie wersję klocka Lego z wypustkami na górze i dziurami na dole.

Ta nowa konstrukcja sprawiła, że klocki można było składać razem w dowolnej konfiguracji. Ogromne zainteresowanie doprowadziło do tego, że firma rozpoczęła produkcję zabawek na skalę światową. Niestety działająca od 20 lat fabryka drewnianych zabawek została zamknięta w skutek pożaru jaki wybuchł na terenie magazynu. W ostateczności Lego podjęło decyzję nieodbudowywania całego zakładu, a jedynie skupienia się na plastikowej produkcji systemów. Amerykańska dystrybucja produktów Lego zaczęła się w 1961 roku, kiedy gigant Samsonite Corporation nabył amerykańską i kanadyjską licencję na produkcję i dystrybucję popularnych duńskich zabawek. Chociaż Samsonite udało się sprzedać szacowany na 5 milionów dolarów produkt, nigdy dane dotyczące sprzedaży nie dały mu oczekiwanego sukcesu. W rezultacie, Samsonite zrezygnował z licencji systemu Lego w 1973 roku.

W ciągu zaledwie dwóch lat, dzięki dużej inwestycji w reklamę i promocję, poziom sprzedaży wzrósł o ponad 10 razy, w skutek tego Grupa Lego wykupiła 143 akrów ziemi w Enfield, Connecticut, w 1975 roku, do produkcji i sprzedaży produktów Lego. W 1976 roku, roczne sprzedaży detalicznej w Stanach Zjednoczonych osiągnęły 100 milionów dolarów, co stanowi prawie jedną trzecią sprzedaży Lego na świecie.

Na początku 1970 roku, firma Lego zatrudniała już 1000 pracowników. W 1976 roku, częściowo za namową syna, firma Lego została podzielona na pięć siostrzanych firm.

Na początku 1980, Lego zgromadził ogromny udział w światowym segmencie zabawek budowlanych. Sprzedaż wzrastała w tempie około 10% rocznie w roku 1980 i na początku 1990 pomimo ogólnego powolnego wzrostu w branży zabawkarskiej. Pod koniec 1980 roku całkowita sprzedaż wyniosła już do około 600 milionów dolarów.

Dzięki stabilnej podstawie i nieustannie zmieniających się nowych liniach produktów, Lego Systems nie przestaje dominować w przemyśle oraz w XXI wieku.

Ogromny światowy sukces Lego można przypisać zarówno do pomysłowości zabawek Lego systemu jak i zintegrowanego podejścia marketingowego. Produkty Lego, w tym linii Duplo dla przedszkolaków i linii Technic Lego dla starszych dzieci, można znaleźć w około 75 % amerykańskich i 80% europejskich gospodarstw domowych.

 

Wiecej reklam znajesz na: adsoftheworld.com

0 Comments

Leave a Comment

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Don't have account. Register

Lost Password

Register