Jak napisać dobry tekst reklamowy?

Istnieje kilka zasad, które stanowią podstawę do pisania dobrych tekstów reklamowych. Oczywiście ważną kwestią w dziedzinie reklamy jest elastyczny umysł , kreatywność i umiejętność twórczego myślenia. Jednak brak znajomości podstawowych reguł może sprawić, że mimo dobrego pomysłu reklama nie trafi do odbiorcy, bo jej twórca nie będzie umiał odpowiednio jej przekazać.

Luke Sullivan w swojej książce “Jak tworzyć lubiane reklamy” pisze:

” Biorę czystą kartkę i rysuję mały prostokąt. Uważam, że jeśli pomysł nie zadziała na małej przestrzeni, to nie będzie w ogóle działał.”

Mała przestrzeń to dobry pomysł. Ale co na niej powinno się znajdować żeby zainteresowało potencjalnego klienta?

Po pierwsze…WYGLĄD

Powstaje sporo ulotek, folderów reklamowych, które mimo iż rzucają się w oczy np. kolorystyką są zupełnie nieczytelne. Istnieją pewne sprawdzone metody, które pomagają w prawidłowym rozmieszczaniu informacji na takich materiałach reklamowych. Zostały one poparte badaniami psychologicznymi, które dotyczyły tzw. efektu asymetrii półkul mózgu. W badaniach osób z przeciętym spoiwem wielkim pokazano, że lewa półkula odpowiedzialna jest za emocje pozytywne, a prawa negatywne. Ponieważ lewe i prawe pole widzenia połączone są przeciwnymi stronami mózgu istotne jest umieszczenie odpowiednich elementów w odpowiednich miejscach reklam. Doskonale obrazuje to poniższy rysunek.

obrazy.JPG

Po drugie…NAGŁÓWEK

Krótki, niby niepozorny tekst, a jak wielkie ma znaczenie. Od niego zależy najczęściej czy dana osoba przejdzie do dalszej części naszej oferty czy skupi swoją uwagę na konkurencji. Nagłówek powinien być ciekawy, powinien przykuwać uwagę zarówno treścią jak i formą w jakiej jest prezentowany. Jak go takim uczynić? Kontrowersja, gra słów i czas poświęcony na jego dokładne dopracowanie.

“John Caples, legendarny specjalista od reklamy, powiedział kiedyś, że Twórca reklamy powinien poświęcić 80% swojego czasu na napisanie dobrego nagłówka.”

Idźmy więc za głosem specjalistów!

Po trzecie….TEKST

Trzecim równie ważnym punktem jest treść, a przede wszystkim jaką formę pisania stosujesz. Przede wszystkim musi być ona przyswajalna przez każdego, czyli po prostu zrozumiała. Nie ważne czy jest to osoba uczona czy zwykły szary robotnik. Najważniejsze aby tekst był “żywy”, wzbudzał w czytelniku pozytywne emocje, a przede wszystkim pozwalał mu na całkowite zrozumienie go i własna refleksję. Ponad to staraj sie go czymś zaskoczyć, dać mu do zrozumienia, że za chwile dowie sie czegoś czego inni jeszcze nie wiedzą. Zadawaj pytania, które wciągną go w dalszą część tekstu. Eksponuj i WYRÓŻNIAJ najważniejsze informacje. Pogrubianie, kursywa, powiększanie… metod i możliwości jest sporo. Dlatego nie bój się z nich korzystać, bo tekst ma nie tyle ładnie wyglądać co przyciągać uwagę z daleka.

Po czwarte…OFERTA

To jak przedstawisz swoją ofertę ma ogromne znaczenie. Pamiętaj, że sam jesteś klientem i przypomnij sobie co najczęściej nakłania Cię do wyboru takiego, a nie innego produktu. Na co głównie zwracasz uwagę w reklamie?
primo: KORZYSCI jakie oferuje prezentowana w reklamie oferta. Najczęściej informacje dotyczące funkcjonalności danego produktu schodzą na drugi plan po czym zabieramy się do rozważań nad tym jakich profitów dostarczy nam zakup danego produktu czy usługi.
Poza tym skoro coś oferujemy to pokażmy to na zdjęciu (jeśli tylko jest to możliwe). Słowa są kluczem jednak ludzie czytając coś lubią to sobie wyobrażać. Jeśli podamy jedynie opis danego produktu to w pamięci każdego klienta pojawi się inny jego obraz , który w rzeczywistości może ich ostatecznie rozczarować. A tym samym zmniejszamy szanse na zakup naszej oferty.

Po piąte…OPINIE

Jeśli chcesz być wiarygodny, zbieraj i przytaczaj opinie. Gwarantujesz klientowi wygodę? Potwierdź ją opinią jednego z Twoich wcześniejszych klientów. Nabierze on do Ciebie zaufania i być może zdecyduje się skorzystać z Twojej oferty.

Podsumowując:

1. Dbaj o odpowiedni wygląd i rozmieszczenie
2. Najważniejszy nagłówek
3. tekst i czytelność informacji to podstawa
4. Stawiaj na korzyści i emocje
5. Eksponuj to co najważniejsze
6. Obrazuj co możesz
7. Zwracaj się bezpośrednio do klienta
6. Gwarancje popieraj opinią

Author: Paulina Wiktorska

Autorka bloga od roku 2007. Gościnnie moje wpisy pojawiały się na łamach czasopisma "Marketing and More" (2009), Rzeczpospolitej (2012), jak również magazynu Press (2012). Jako bloger miałam okazję patronować imprezy reklamowe jak: TUBA 02, TUBA 03 (organizowaną niegdyś przez Mediafuna).

Share This Post On

3 Comments

  1. Juz poprawione. Tym razem podałam dokładne źródło więc nie będzie problemów;)

Submit a Comment

Your email address will not be published.

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>