Jak napisać dobry Brief Reklamowy?

Dawno nie pisałam nic co pomogłoby Wam wzbogacić wiedzę w kwestii tworzenia kampanii reklamowych czy tego jak wygląda budowanie samej strategii działań. Korzystając zatem z chwili wolnego czasu pokażę Wam co stanowi podstawę w rozpoczęciu budowy planu strategicznego kampanii i dlaczego dokument jakim jest Brief reklamowy stanowi niezbędnik w tej dziedzinie? Dlaczego tak ważne jest poprawne przygotowanie Briefu i jak powinien on wyglądać?

dokument_28359Zasada numer jeden: Brief nie stanowi tylko dokumentu, który przekazujecie firmie w ramach podjęcia współpracy. To również element, który pomoże Wam w poukładaniu myśli i celów kampanii promocyjnej.

Rozpoczynając od terminologii Brief Reklamowy to dokument, który zawiera wszelkie wytyczne klienta użyteczne w procesie tworzenia kampanii reklamowej. Informacje dotyczą oczekiwań klienta względem kampanii, celu, czasu trwania działań promocyjnych oraz wielu ważnych kwestii, o których często firmy zapominają.

Jak wygląda poprawnie sporządzony Brief reklamowy

1. Wprowadź mnie w swój produkt. Opisz kim jesteś, czym się zajmujesz – oczywiście w odniesieniu do firmy ? jaka jest Twoja misja na rynku. Z jakiego rodzaju branżą mam do czynienia oraz jaka jest Twoja konkurencja. Innymi słowy zapoznaj mnie z Twoim produktem tak abym wiedziała z kim mam do czynienia.

2. Drugi bardzo ważny punkt to Twoja Grupa docelowa (target, potencjalni klienci). Wiesz jaki masz produkt więc musisz jednocześnie wiedzieć do kogo chcesz dotrzeć. Spróbuj jak najlepiej powiązać swój produkt z klientem. Jego cechami demograficznymi, zainteresowaniami. Pamiętaj, że ty znasz swój produkt najlepiej i tylko ty wiesz do kogo on trafi.

3. Pomyśl nad tym jaki jest cel reklamy. Czy nastawiasz się na sprzedaż swoich produktów i chcesz zrealizować kampanię, której mierzalnym czynnikiem będzie konwersja na sprzedaż konkretnego produktu czy chcesz pokazać swoją ofertę na rynku budując wizerunek swojej firmy. To bardzo ważne kwestie, które decydują o doborze narzędzi jakie zostaną wykorzystane w promocji Twojego produktu.

4. Teraz powróć do swojego produktu jaki zamierzasz reklamować i zastanów się co go wyróżnia na rynku. Jakie daje korzyści swoim odbiorcom, dlaczego mogą nim być zainteresowani i jakie jest jego przesłanie. Stwórz mini analizę SWOT i znajdź mocne i słabe strony produktu. Po co słabe? Aby mieć ich świadomość i ukryć je jak najlepiej w tworzeniu działań promocyjnych.

5. Zastanów się czego oczekujesz od samej Agencji. Jakie działania lub jaki cel chciałbyś aby spełniła. Ustal swoje cele, przedstaw dostępny budżet (czasem to możliwe, a nawet wymagane), zaproponuj rodzaj współpracy. Pomyśl ile takie działania miałyby być realizowane i zaproponuj czas rozpoczęcia.

Wszystkie powyższe punkty to oczywiście skrócona forma Briefu. To bardziej minimum wymaganych informacji jakie powinny znaleźć się w dokumencie. Nie ma jednak idealnego wzoru, który wyczerpywałby temat. W gruncie rzeczy każda firma tworzy własny Brief, w którym zamieszcza istotne dla nich informacje. Te wyżej wymienione to takie, które stanowią podstawę.

Dlaczego poprawnie zbudowany Brief jest tak ważny?

Przede wszystkim dlatego, że ułatwia komunikację z klientem. Nie trzeba po dziesięć razy pisać, dzwonić, wypytywać o szczegóły. Otrzymując gotowy Brief jako osoba odpowiedzialna za przygotowanie oferty mogę sporządzić ją zgodnie z załączonymi wytycznymi. Dopiero po przygotowaniu pierwszej wersji następuje odpowiedź zwrotna i rozpoczyna się dalsza komunikacja.

Drugą ważną kwestią jest choćby łatwość przygotowania oferty. Często tego typu dokumenty rozsyłane są w ramach przetargów organizowanych dla firm, agencji. Kilkustronicowe dokumenty zawierają szereg informacji oraz punktów, które dopiero po spełnieniu kwalifikują firmę do dalszego etapu zmagań.

Po trzecie Brief reklamowy informuje jakie oczekiwania klient ma względem agencji i realizowanych przez nią działań.

Author: Paulina Wiktorska

Autorka bloga od roku 2007. Gościnnie moje wpisy pojawiały się na łamach czasopisma "Marketing and More" (2009), Rzeczpospolitej (2012), jak również magazynu Press (2012). Jako bloger miałam okazję patronować imprezy reklamowe jak: TUBA 02, TUBA 03 (organizowaną niegdyś przez Mediafuna).

Share This Post On

2 Comments

  1. Dobry wpis. Gratuluję. Sam też przygotowuję artykuł o tej tematyce, ale pod kątem strony www. Pozdrawiam

  2. Przyda się:) A post poniekąd wymusiła na mnie sytuacja jaką na co dzień spotykam w pracy. Małe niedomówienia i już powstaje duży problem. Czasem dobrze być z natury nadgorliwym, bo można tym sporo osiągnąć:)

Submit a Comment

Your email address will not be published.

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>