Ambientowa kampania szwedzkich sił zbrojnych „Who cares”

ambientowa-kampania-szwedzkich-sil-zbrojnych-who-cares

Dbasz o innych ludzi? Czy oddałbyś swoją wolność, aby pomóc innym? Wszyscy uważamy się za patriotów, ale tylko niektórzy idą na wojnę, zaciągają sie do wojska i poświęcają swoje życie za innych. Tylko nieliczni są w stanie oddać się służbie, a przy tym nie poprosić o nic w zamian. Czy dla człowieka, który żyje codziennością, w swoim własnym świecie ma to jakiekolwiek znaczenie? Czy zwróci uwagę na to, że ktoś kogo nie zna jest w stanie oddać za niego życie? Odpowiedź na te pytania nie jest łatwa. Jednym natura nie pozwala odmówić pomocy, inni przejdą obojętnie starając się nie zwracać uwagi na problem.

Szwedzkie siły zbrojne wraz z Agencją DDB Stockholm zorganizowały kampanię, której celem było realne spojrzenie na problem patriotyzmu i przekonanie się na faktach jak sytuacja wygląda.

W ramach kampanii w centrum Sztokholmu umieszczono wielki ambient – pokój, w którym zamontowano kamery rejestrujące wszystko co dzieje się w środku oraz krzesło, na którym bohaterowie całej akcji mogli spocząć. Jedynym elementem prowadzącym do wnętrza pomieszczenia były drzwi, które otwierały się z zewnątrz. Dlatego osoba, która wchodziła do środka musiała być świadoma, że bez pomocy osób trzecich sama pokoju nie opuści – zresztą taki był cel kampanii “Who Cares”. Obraz z kamer emitowany był na ekranach pobliskich budynków, a na słupach wisiały plakaty promujące całą akcję. Cały czas działała strona internetowa poświęcona kampanii gdzie na bieżąco można było monitorować wnętrze pokoju i siedzącą w nim osobę.

Kiedy o 14 ruszyła cała akcja pomimo tych wszystkich ulotek i informacji prawie nikt nie zwracał uwagi na obraz z kamer. Pierwsza osoba została wypuszczona z pokoju dopiero po kilku godzinach i wtedy tak naprawdę rozpoczęła się akcja. Kampania trwała 4 dni, stronę odwiedziło w tym czasie ponad 100 000 osób. Głównym zamierzeniem kampanii było pokazanie, że istnieją wśród nas osoby, które naprawdę są w stanie poświęcić się dla innych, bezinteresownie okazać pomoc.

Moim zdaniem pomysł i wykonanie genialne. Akcja daje do myślenia, tym bardziej spoglądając na wyniki jakie dała.

0 Comments

Leave a Comment

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Don't have account. Register

Lost Password

Register