To już 30 lat istnienia najpopularniejszego sloganu amerykańskiego brandu Nike – „Just do it!”
. Z tej okazji marka przygotowała drugi spot z serii JDI „Dream Crazy”, w którym ponownie dotyka naszych emocji i stara się udowodnić, że granice nie istnieją. Najlepszym przykładem tego są sportowcy, którzy każdego dnia pokonują własne bariery tj. ból, strach, po to by osiągać sportowe cele. Nie ważne jak szalone marzenia posiadamy, ważne jest tylko dążenie do ich realizacji.

Głównym hasłem jakie pojawia się w kampanii jest: „Musisz w coś wierzyć. Nawet jeśli będziesz musiał poświęcić wszystko„. W spocie „Dream Crazy” marka wykorzystała przykład wielu doskonałych sportowców tj. Serenę Williams, Odella Beckhama Jr. czy Eliuda Kipchoge ukazując jak co dzień pokonują własne bariery i dzięki temu zwyciężają. Pojawiają się również mniej znane, choć nie mniej istotne postaci jak Isaiah Birda, który choć urodził się bez nóg w wieku 10 lat stał się najlepszy zapaśnikiem w drużynie, czy Charli Jabaley, który po wygranej walce z nowotworem mózgu, utracie ponad 50 kg zwyciężył Ironmana.

I choć spot jak zawsze inspiruje i dopinguje do działania, pojawia się również element kontrowersji, który mocno podzielił miłośników marki.

A wszystko stało się za sprawą Colina Kaepernicka, który został główną twarzą w reklamie. To słynny zawodnik NFL, który wywołał wśród amerykanów mnóstwo kontrowersji i sprawił, że reklama w zaledwie dobę zanotowała ponad milion wyświetleń na Youtube. Jego słynny protest z 2016 roku, kiedy podczas śpiewanego przed meczem hymnu uklęknął w proteście przeciwko brutalności policji i dyskryminacji rasowej sprawił, że przeciwnicy sportowca zaczęli palić produkty firmy Nike odwracając się od niej.

Społeczność amerykańska jest bardzo mocno przywiązana do symboli narodowych dlatego wykorzystanie w reklamie postaci, która budzi jedne z większych kontrowersji w środowisku zarówno sportowym jak i politycznym, było dość ryzykowne.

Paulina

Na co dzień pracuję w branży reklamowej. Na blogu opisuję branżę od nieco innej strony. Znajdziesz tu zbiór moich artykułów na temat psychologii reklamy, neuromarketingu oraz zbiór kampanii, które urzekają mnie od lat pomysłem i realizacją.

View all posts

Add comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Prześlij własne wideo

Chcesz podzielić się swoją kreatywnością ze światem? Prześlij nam swoje wideo klikając przycisk poniżej.

Prześlij wideo

Newsletter

Śledź nas

Chcesz być na bieżąco z kampaniami jakie publikujemy na blogu? Śledź nas w Social Media.