Zbanowana reklama Burger Kinga w Rosji

zbanowana-reklama-burger-kinga-w-rosji

Był rok 2013, a to miała być kampania reklamowa na dużą skalę. Ostatecznie została zbanowana na rosyjskim rynku. Dlaczego?  Spójrzcie na poniższy spot i zastanówcie się (pomimo bariery językowej) co w nim jest nie tak.

W 2013 roku Burger King prowadził na terenie Rosji dużą kampanię reklamową, która już na starcie wywołała sporo zamieszania.

Czołowe stacje telewizyjne jak TNT, STS, Rosja 2, NTV i Pierec, odmówiły emisji pełnej wersji spota reklamowego. Oficjalnym powodem stało się główne hasło reklamowe “To jest mak. Kiedyś był popularny, lecz te czasy minęły”. Stacje argumentowały swoją decyzję restrykcyjną polityką redakcyjną. Jedynie trzy kanały: REN-TV, 2×2 i Disney ostatecznie zdecydowały się na emisje reklamy.

Dlaczego reklama Burger Kinga została zbanowana?

Kilka pierwszych sekund spota to kanapka BK spadająca na kwiat maku. Mamy tu ewidentnie do czynienia z grą słów, która niestety została źle odebrana.

MAK to używka, zły nawyk, opium służące do produkcji heroiny.

Z drugiej strony to popularny synonim konkurencji BK czyli sieci McDonalds, który potocznie nazywany są makiem.

Burger King pomimo dobrych intencji został posądzony o promowanie narkotyków. To dość poważny zarzut skierowany w stronę Fast Fooda dlatego do dyskusji włączył się główny dyrektor marketingu Ivan Szestow. W oświadczeniu spółki napisał, że mak jest jedynie analogią złego nawyku, a Whopper (kanapka BK) jest alternatywą dla niego.

Niestety ostatecznie BK został zmuszony do przygotowania nowej wersji spota. Strategia kampanii okazała się zbyt odważna, a gra słów zupełnie niezrozumiała.

Ciekawostka:

Rok 1990 to okres kiedy w Moskwie został otwarty pierwszy McDonald. Dopiero dwadzieścia lat po tym wydarzeniu, a dokładnie w styczniu 2010 roku, pojawił się pierwszy Burger King, który obecnie na terenie Rosji posiada ponad 115 restauracji (Mc Donalds aż 235).

1 Comment

  • Jerzy Baranowski

    08/02/2017 at 13:28

    Może jednak BK przesadzili z tym spotem reklamowym lub inaczej – może ograniczenie w mentalności Rosjan było przesadą? 🙂

Leave a Comment

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Don't have account. Register

Lost Password

Register