Naming

Nadanie produktowi nazwy wieńczy dzieło jego stworzenia. To, czy nazwa stanie się marką, zależy w dużej mierze od działań strategicznych. Dobra nazwa będzie w tym procesie pomagać, zła może utrudnić go tak bardzo, że będzie wymagała zmiany.

Nazywanie niewidocznego

Gdyby nie naklejka „Intel Inside” który przeciętny użytkownik potrafiłby wymienić markę procesora, jaki najprawdopodobniej posiada w swoim komputerze? Zbudowaną w ten sposób markę łatwiej jest reklamować. Intel kontynuuje edukację użytkowników: w swoich reklamach pokazuje, w jaki sposób produkty oznaczone tą marką wpływają na otaczający nas świat:

Experience Amazing | Intel

Nazwa wyróżniająca produkt spośród kategorii

Nazwa pozwala wyróżnić dany produkt w swojej kategorii. Udowodniła to Chiquita – niebieska naklejka z łatwością pozwala odróżnić banany brandowane od „zwykłych”.  Hasła kolejnych kampanii wzmacniają ten efekt.

Uwaga na znaczenia i konteksty

Nazwy produktów warto badać przed wprowadzeniem na rynek lokalny ze względu na konteksty jakie może wywołać. Launch produktu na rynkach zagranicznych natomiast dobrze poprzedzić sprawdzeniem znaczenia, jakie jego nazwa ma w obcym języku. Znanym przykładem jest falstart Mitsubishi „Pajero” na rynku hiszpańskim (gdzie słowo to oznacza: „onanistę”). Historia tej gafy na stałe wpisała się (raczej jako anty przykład) w podręczniki namingu.

Nazwa spójna ze strategią budzi sympatię swoich odbiorców, pomaga produktowi wejść na rynek i zająć na nim silną pozycję, co pozwoli jej stać się marką. Szansę na trafność jej wyboru wzrastają dzięki badaniom.

*Autorką artykułu jest dr Magdalena Jaworowicz – praktyk marketingu, wykładowca i coach. W projektach badawczych łączy wiedzę akademicką z doświadczeniem zdobytym podczas wieloletniej praktyki zawodowej w zakresie komunikacji interpersonalnej i marketingowej. Swoimi umiejętnościami dzieli się w ramach wykładów, warsztatów i sesji treningowych, które prowadzi w szkołach wyższych (m.in. Uniwersytet Warszawski, Uniwersytet SWPS,  Uczelnia Łazarskiego), jak również w pracy zawodowej (branża B2B: automatyka przemysłowa).

Autorka książki „Copywriting w zintegrowanej komunikacji marketingowej”.

źródła zdjęć:
http://www.chiquita.pl/pl/reklama/
http://www.thetraveltart.com/mitsubishi-pajero/

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

0 Comments

Leave a Comment

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Don't have account. Register

Lost Password

Register