Jak napisać dobry Brief Reklamowy?

Brief Reklamowy to dokument, który zawiera wytyczne klienta użyteczne w procesie tworzenia kampanii reklamowej. Informacje dotyczą oczekiwań klienta względem kampanii, celu, czasu trwania działań promocyjnych oraz wielu ważnych kwestii, o których często firmy zapominają.

Jak powinien wyglądać Brief Reklamowy?

1. Wprowadź mnie w swój produkt. Opisz kim jesteś, czym się zajmujesz – oczywiście w odniesieniu do firmy – jaka jest Twoja misja na rynku. Z jakiego rodzaju branżą mam do czynienia oraz jaka jest Twoja konkurencja. Innymi słowy zapoznaj mnie z Twoim produktem tak abym wiedział z kim mam do czynienia.

2. Drugi bardzo ważny punkt to Twoja Grupa docelowa (target, potencjalni klienci). Wiesz jaki masz produkt więc musisz jednocześnie wiedzieć do kogo chcesz dotrzeć. Spróbuj jak najlepiej powiązać swój produkt z klientem. Jego cechami demograficznymi, zainteresowaniami. Pamiętaj, że ty znasz swój produkt najlepiej i tylko ty wiesz do kogo on trafi.

3. Pomyśl nad tym jaki jest cel reklamy. Czy nastawiasz się na sprzedaż swoich produktów i chcesz zrealizować kampanię, której mierzalnym czynnikiem będzie konwersja w postaci sprzedaży konkretnego produktu czy chcesz pokazać swoją ofertę na rynku budując wizerunek swojej firmy. To bardzo ważne kwestie, które decydują o doborze narzędzi jakie zostaną wykorzystane w promocji Twojego produktu.

4. Teraz powróć do swojego produktu jaki zamierzasz reklamować i zastanów się co go wyróżnia na rynku. Jakie daje korzyści, dlaczego klienci mogą nim być zainteresowani i jakie jest jego przesłanie. Stwórz mini analizę SWOT i znajdź mocne i słabe strony produktu.

Podsumuj kto na danym rynku stanowi Twoją konkurencję oraz co na jej tle wyróżnia Twoje produkty. Zastanów się jak długi jest etap sprzedaży produktu – to mocno wpłynie na dobór narzędzi promocyjnych i okres trwania kampanii.

5. Zastanów się czego oczekujesz od samej Agencji. Jakie działania lub jaki cel chciałbyś aby spełniła. Ustal swoje cele, przedstaw dostępny budżet (czasem to możliwe, a nawet wymagane), zaproponuj rodzaj współpracy. Pomyśl ile takie działania miałyby być realizowane i zaproponuj czas rozpoczęcia.

Wszystkie powyższe punkty to oczywiście skrócona forma Briefu. To bardziej minimum wymaganych informacji jakie powinny znaleźć się w dokumencie. Nie ma jednak idealnego wzoru, który wyczerpywałby temat. W gruncie rzeczy każda firma tworzy własny Brief, w którym zamieszcza istotne dla nich informacje. Te wyżej wymienione to takie, które stanowią podstawę.

napisac-dobry-brief-reklamowy

Dlaczego poprawnie zbudowany Brief jest tak ważny?

Przede wszystkim dlatego, że ułatwia komunikację z klientem. Nie trzeba po dziesięć razy pisać, dzwonić, wypytywać o szczegóły. Otrzymując gotowy Brief jako osoba odpowiedzialna za przygotowanie oferty może sporządzić ją zgodnie z załączonymi wytycznymi. Dopiero po przygotowaniu pierwszej wersji następuje odpowiedź zwrotna i rozpoczyna się dalsza komunikacja.

Drugą ważną kwestią jest choćby łatwość przygotowania oferty. Często tego typu dokumenty rozsyłane są w ramach przetargów organizowanych dla firm, agencji. Kilkustronicowe dokumenty zawierają szereg informacji oraz punktów, które dopiero po spełnieniu kwalifikują firmę do dalszego etapu zmagań.

Po trzecie Brief reklamowy informuje jakie oczekiwania klient ma względem agencji i realizowanych przez nią działań.

Dodaj komentarz