David Ogilvy czyli jak robić dobrą reklamę.

David Ogilvy, nazywany często „ojcem reklamy” w roku 1962 został uznany przez magazyn Times za najbardziej rozchwytywanego twórce w przemyśle reklamowym. Ma na swoim koncie mnóstwo sukcesów i współpracę z takimi markami jak: SAAB, Rolls-Royce, Schweppes, Marlboro czy Dove.

Bez wątpienia jest to legendarna postać reklamy, od której możemy nauczyć się wielu rzeczy. Ogilvy w swoich książkach pisał o sukcesach zawodowych, ale w taki sposób aby każdy, kto zamierza choć na chwilę „dotknąć” świata reklamy zrozumiał mechanizm jej działania.

Dyrektor i świetny copywriter, tworzył jedne z najbardziej rozpoznawalnych kampanii marketingowych na świecie, w tym legendarnego człowieka w koszulce Hathaway.

1. Sukcesem jest wiedza

Big ideas come from the unconscious. This is true in art, in science, and in advertising. But your unconscious has to be well informed, or your idea will be irrelevant. Stuff your conscious mind with information, then unhook your rational thought process. You can help this process by going for a long walk, or taking a hot bath, or drinking half a pint of claret. Suddenly, if the telephone line from your unconscious is open, a big idea wells up within you.

W swoich książkach Ogilvy podkreśla, że bez odpowiedniej wiedzy nie ma szans na skuteczną kampanie.  On zawsze przygotowany siadał do zadania, szczerze wierzył w badania marketingowe i często sam je przeprowadzał. Na nich opierał wszystkie swoje pomysły, które w wielu przypadkach okazały się kamieniem milowym w rozwoju reklamy oraz marketingu.

2. Badania głupcze!

Advertising people who ignore research are as dangerous as generals who ignore decodes of enemy signals.

Można budować wiele kampanii na domysłach, można wciskać odbiorcom i klientom kit. Ale szybko w ten sposób można dojść do muru, którego granic już nie przekroczymy. Cały research, który wykonujesz jest po to aby zrozumieć odbiorców. Ich język, kulturę, zwyczaje, codzienne zachowania, tak by w odpowiednim momencie móc wywołać określoną potrzebę. Jeśli porzucasz ten etap działań, jesteś po pros tu głupcem.

3.  Testuj

Never stop testing, and your advertising will never stop improving.

Testowanie to jedno, ale najważniejsze jest wyciąganie odpowiednich wniosków. Wyciągając wnioski budujesz doświadczenie. Im większe doświadczenie tym lepsze testy, itd. Na rynku jest mnóstwo narzędzi ułatwiających tworzenie tzw. eksperymentów. Wystarczy je wykorzystać.

4. Myśl inaczej

Talent, I believe, is most likely to be found among nonconformists, dissenters, and rebels.

Niektórzy rodzą się z talentem i nawet o tym nie wiedzą, inni talentu nie mają, ale ciężko pracują na to aby coś osiągnąć. Jednym przychodzi to łatwiej, inni czasem nawet ciężką pracą nigdy nie dorównają najlepszym.

Ogilvy podkreślał, że jeśli będziesz myślał i tworzył jak inni, będziesz jak inni – podobnie jak twoje prace. Wyjdź poza schematy, zastanów się w jaki inny sposób można do tematu podejść.

5. Wygrywaj i baw się przy tym dobrze

Play to win, but enjoy the fun.

Ambicja to jedno, a prawdziwa radość z wykonywanej pracy to drugie. Ważne jest wygrywanie, w naszej branży oznacza to zdobywanie  kolejnych klientów oraz podnoszenie ich zysków. Ale ważne jest też postawienie sobie granicy, która pozwoli nam pozostać „sobą”.

Prace Ogilvy w dalszym ciągu inspirują nas podczas codziennej pracy.  Na pierwszy rzut oka widać jego naukowe podejście do tematu reklamy. On nie porównywał nigdy tworzenia reklam z tworzeniem sztuki. Opierał się na wiedzy, badaniach i ciężkiej pracy.

Dziś w wielu publikacjach sami mówimy o reklamie jak o sztuce, ale to dlatego, że sporo się zmienia.

źródło zdjęcia: pressbound.com

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

0 Comments

Leave a Comment

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Don't have account. Register

Lost Password

Register