Oliviero Toscani – przedstawiciel nurtu reklamy szokującej

Oliviero Toscani, włoski fotograf reklamowy, uważany jest za przedstawiciela nurtu reklamy szokującej. On sam jednak uważa, że jego reklamy mają nie tyle szokować co zmuszać do myślenia. W jego pracach widoczna jest głębia przekazu. Nie są one proste, ale zrozumiałe.

Toscani krytykuje i miesza z błotem prace współczesnych twórców reklam zarzucając im przejaskrawiony i kiczowaty charakter. Sam natomiast stroni od stereotypowych i sztampowych kreacji. Jego twórczość opiera się na fotografii reklamowej. Ujęcia jakie pokazują jego prace sprawiają, że reklama staje się sztuką pozbawioną jakichkolwiek zasad. Jego swoboda twórczości dla wielu osób staje się nieosiągalna.

Toscani od samego początku kariery nie zamierzał poddać się klasycznym stereotypom rządzącym reklamą czego dowodzą pierwsze prace przygotowane dla Espirit, Fiorucciego i producenta jeansów „Jezus”. Największą popularność przyniosła mu jednak współpraca z producentem odzieży Benetton, w latach 1982-2000. Toscani łamał stereotypy religijne, pokazywał prawdziwie cierpienie i zło. Wiele jego prac spotkało się z ostrą krytyką, część nie ujrzała nawet światła dziennego. I choć współpraca miedzy twórcą, a producentem odzieży zakończyła się, marka Benetton zawsze kojarzona będzie z kontrowersyjną postacią Oliviero.

5 faktów z życia Toscani:

1. W latach 90-tych Toscani był współzałożycielem magazynu Colors z amerykańskim projektantem grafiki Tiborem Kalmanem.

2. W 1992 roku Toscani znalazł się w Somali, obozie dla uchodźców, gdzie fotografował warunki w jakich ludzie żyją. Zdjęcia publikowane były w amerykańskich, włoskich i niemieckich magazynach.

3. W 2007 roku, przygotowana kampania przeciw anoreksji wywołała sporo kontrowersji ukazując Isabelle Caro, kościstą modelkę w ostatnim stadium anoreksji, która w 2010 roku ostatecznie zmarła.

4. W 2006 roku Toscani został dyrektorem artystycznym „MusicBox”, interaktywny kanał Sky.

5. Jedne z najważniejszych nagród zdobytych podczas twórczości to: cztery „Lion d’Or” na festiwalu w Cannes, Grand Prix UNESCO, Grand Prix Art Directors Club of New York, Tokio, Mediolanie i wreszcie „Grand Prix d’Affichage”.

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

0 Comments

Leave a Comment

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Don't have account. Register

Lost Password

Register